Европейската централна банка (ЕЦБ) може да прекрати покупките на нетни активи по програмите си по-рано от очакваното, но повишение на основните лихвени проценти е малко вероятно да се случи през юли тази година. Така членът на Управителния съвет на ЕЦБ и гуверньор на централната банка на Латвия Мартинс Казакс отхвърли предположенията на инвеститорите за повишение на лихвите през лятото, съобщи Ройтерс.
След заседанието си в четвъртък миналата седмица европейският регулатор реши да остави лихвите без промяна. В пресконференция след това гуверньорът на банката Кристин Лагард заяви, че инфлационният натиск се трупа, а високите цени може да се задържат за по-дълго от очакваното. Пазарите разтълкуваха това като намек, че е възможно да има лихвено повишение през тази година, като то може да се случи още през юли.
Казакс обаче отхвърли залозите на инвеститорите, тъй като това би означавало забавяне или прекратяване на пандемичните покупки на активи преди договорената дата.
Покупките на активи трябва да продължат поне до октомври, въпреки че източници на Ройтерс посочиха, че е възможно банката да измести датата за по-рано на заседанието си на 10 март.
"[Ако има лихвено повишение през] Юли, това би предположило невероятно бърз темп на прекратяване [на покупките]“, каза Казакс, като допълни, че посочването на конкретен месец би било твърде прибързано действие.
ЕЦБ отдавна заяви, че ще прекрати покупките на активи „малко преди“ повишението на лихвата по депозитите, която сега е на ниво от -0,5%.
През януари инфлацията в еврозоната достигна рекордното равнище от 5,1% - повече от двойно над целевото равнище от 2%.
„Ако видим, че инфлацията продължава да е висока и че пазарът на труда продължава да е силен, или се подсилва допълнително, ако видим, че икономиката продължава да се развива, посоката е ясна: може да действаме по-рано спрямо преди“, каза банкерът.
"С възстановяването на икономиката, с това равнище на инфлацията и с нарастващия риск от устойчива инфлация новите покупки на нетни активи стават по-малко необходими“, коментира Казакс, като предупреди, че възможността от война между Украйна и Русия представлява най-големия риск пред плановете на ЕЦБ.
„Ако, не дай Боже, избухне война, ще преоценим базисния сценарий и ще действаме спрямо него“, посочи гуверньорът на Латвийската централна банка.
Паричните пазари залагат, че през юли ще има 15 базисни пункта увеличение на лихвата върху депозитите на ЕЦБ, което ще бъде последвано от близо 40 базисни пункта увеличение през декември. Показателят в момента е под нулата – което означава, че на банките им се начисляват такси за съхранението на парите им в централната банка – от 2014 г. насам.
В неделя членът на УС на ЕЦБ Клаас Нот заяви, че очаква увеличение на лихвените проценти през четвъртото тримесечие.


Всяка десета нова кола в България е електрическа
Летни работилници в библиотеката
Нов регламент: Мигащите стопове при аварийно спиране стават задължителни за новите коли в ЕС
Ученици от Хуманитарната гимназия успешно преминаха стажа си във Варненския апелативен съд
4 нови камиона ще бъдат включени в почистването на Варна и курортите
МВФ: Европа рискува "експлозивен" път, ако не оправи дълговете си
Петролът достигна $85, акциите се понижиха с новата блокада в Ормузкия проток
САЩ проведоха нова атака срещу Иран, танкери са ударени от ирански ракети
България стои добре на дълговия пазар, еврозоната разширява инвеститорската база
New Edge Health: Домакинствата инвестират повече от фондовете и институциите
Семейна Skoda унижи Ferrari и Lamborghini на пистата
Пълна лудост: Количка Hot Wheels навъртя 49 000 км
"Убиецът на Tesla" започна да се разпада
Скъпите ремонти в електромобилите не се дължат на батерията
Нужен ли е заден спойлер на обикновен седан?
В парламента гледат закона за образованието
Левски излиза на "Герена" за победа срещу Борац
Днес повече слънце, малко дъжд
Обрат: Разследването за смъртта на бившия британски министър се поема от антитерористите